Sports

Australia Results Tokyo Olympics Day 6

Golden Girl Arian Titoms is back in action as a member of the very popular female 4 x 200m freestyle relay team. On the other hand, the Sachstubable Ticook is a real chance to take a man’s 200m breaststroke on the sixth day of the 2020 Tokyo Olympics.

Three other Australians, including the Olympic Men’s 100m Freestyle Champion Kyle Chalmers, will be competing in the swimming finals on Thursday.

Elsewhere, Jessica Fox is another real gold medal opportunity for Australians, with women’s C1 semifinals and finals running and winning on the sixth day.

Tennis No. 1 Ashberty teams up with John Peers in the mixed doubles quarterfinals, and PGA Tour stars Cameron Smith and Marc Leishman raise the Australian flag on the first day of golf.

more: Australia Results Tokyo Olympics Day 5: Titmuss wins second and double gold in regatta

Undefeated Hockey Ruth will also face New Zealand in a women’s pool B clash.

This is a complete Australian lap competing at the 6th day event.

Olympic swimming schedule

11:30 am-Jack McLoughlin-Men’s 800m Freestyle Final

11:44 am-Zach Stub Bullty-Cook-Men’s 200m Breaststroke Final

11:53 am-Cate Campbell-Women’s 100m Freestyle Semifinal 1

11:58 am-Emma McKeon-Women’s 100m Freestyle Semifinal 2

12.04pm-Tristan Horror-Men’s 200m Backstroke Semifinal 1

12.28pm-Brianas Rossel-Women’s 200m Butterfly Final

12.37pm-Kyle Chalmers-Men’s 100m Freestyle Final

1.01pm-Jenna Strauchi-Women’s 200m Breaststroke Semifinal 2

1.31pm-Team Australia-Women’s 4x200m Freestyle Relay Final

8:22 pm-Arian Titoms & Kiah Melverton-Women’s 800m Freestyle Heat 3

8.56pm-Matthew Temple-100m Butterfly Heat 6 for Men

9.01pm-David Morgan-Men’s 100m Butterfly Heat 8

9:13 pm-Emily Seebohm-Women’s 200m Backstroke Heat 3

9:16 pm-Cary Makiown-Women’s 200m Backstroke Heat 4

9:27 pm-Team Australia-Mixed 4x100m Mixed Relay Heat 2

Olympic Canoe Slalom Schedule

3:39 pm-Jessica Fox-Women’s C1 Semifinal

4.55pm-Jessica Fox-TBC-Women’s C1 Fina

Olympic archery schedule

10:43 AM-Taylor Worth-Men’s Individual Round of 32 vs Indonesia

11:09 am-Alice Ingley-Women’s Individual Round of 32 vs. Russian Olympic Committee

1.06 pm-Ryan Tyrac-32 vs Virgin Islands Men’s Individual Round

5pm-David Burns-Men’s Individual Round of 32 vs Indonesia

Olympic Cycling Schedule-BMX

11am-Anthony Dean-Men’s Cycling BMX Racing Quarterfinals 1 Heat 4

11:21 am-Saya Sakakibara & Laura Reynolds-Women’s Cycling BMX Race Quarterfinals 1 Heat 3

Olympic golf schedule

9:41 am-Marc Leishman-Men’s Stroke Play Round 1

11:14 am-Cameron Smith-Men’s Stroke Play Round 1

Olympic hockey schedule

10:15 pm-Hockey Loose-Women’s Pool B Match v New Zealand

Olympic rowing schedule

9:30 am-Sam Hardy & Josh Hicks-Men’s Pair Final B

9:40 AM-Jessica Morrison & Annabel McIntyre-Women’s Pair Final B

Olympic Rugby 7 Schedule

11:30 am-Australia Rugby Sevens-Women’s Pool C Match v Japan

6:30 pm-7s Australian Rugby-Women’s Pool C Match v China

Olympic sailing schedule

1.05pm-Matt Wearn-Men’s Laser Radial Lace 7 & 8

1.05 pm-Wil Philips & Sam Phillips-49er Men 5 & 6

1.05 pm-Nia Jerwood & Monique de Vries-Women’s 470 Class Race 3 & 4

1.05 pm-Jason Waterhouse & Lisa Dermanin-Mixed Nacra Race 4, 5, 6

1.15 pm-Maras Transkey-Women’s Laser Radial Race 7 & 8

3:35 pm-Jake Lilley-Men’s Fin Race 5 & 6

4:05 pm-Matt Belcher & Will Ryan-Men’s 470 Race 3 & 4

Olympic shooting schedule

10am-Elena Gallia Bobich-Women’s 25m Pistol Qualifying Accuracy

10am-Reteisha Scanlan and Pennie Smith-Women’s Trap Qualifying Day 2

10:50 am-James Willett & Tom Gris-Men’s Trap Qualifying Day 2

3:30 pm-Reteisha Scanlan and Pennie Smith-TBC-Women’s Trap Final

Olympic tennis schedule

After 4pm-Ashleigh Barty and John Peers-Mixed Doubles Quarterfinals v Greece-3rd on Court 2

Olympic water polo schedule

8:50 pm-Australian Shepherd-Men’s Group B Match v Serbia

Australia Results Tokyo Olympics Day 6

Source link Australia Results Tokyo Olympics Day 6

Related Articles

Back to top button