Sports

AFL Best Fairest Winner 2021

The 2021 AFL season will be held in the rearview mirror, and when a club champion is nominated, the final prize of the year will be awarded.

So who won your team’s count and who was in the top 10?

See the best and fairest results of all AFL below, as well as future results.

For the latest AFL trading and free agent news, see Weekday Trading Days for EDTs from 5pm on Foxtel and Kayo. Is this your first time with Kayo? Try it for free for 14 days>

listen The latest version of the FOX FOOTY podcast Please register by tapping or below iTunes Also SPOTIFY

Adelaide Crows

Rory Laird Insisting on his second Malcolm Bright medal and defeating the big improvers Ben Keith and Paul Seedsman means he won the Club Champion Award as both a midfielder and a defender. It’s the sixth Top 3 finish in the last seven years and the seventh dual winner for Crows.

Voting mechanism: The coach will rate all players on a scale of 10 after every game.

result

1. Rory Laird (123 votes)

2. Ben Keith (120)

3. Paul Seedsman (105)

= 4. Brody Smith (93)

= 4. Tom Dudy (93)

= 4. Taylor Walker (93)

= 7. Jake Kelly (90)

= 7. Rayleigh O’Brien (90)

9. Jordan Butts (88)

= 10. Rory Sloan (86)

= 10. Ned McHenry (86)

Adelaide Crows Club Champion Rory Laird.Photo: Festival City PhotoSource: Provided

Brisbane Lions

Only Two Men Won Five Lions Best Fairests-Michael Voss, And Now Dane ZorcoAfter making four petes from 2015 to 2018, he won the fifth Mellet Murray medal. The 32-year-old Zorco slightly defeated Hugh McCluggage and the Jarid Lions, worthy of a year when the club fought injuries and was less influenced by Brownlow medalist Lachinir.

Voting mechanism: Chris Fagan and his five assistant coaches each assign up to four votes. That is, the maximum number of players in a game is 24.

result

1. Dane Zorco (340 votes)

2. Hugh McLuggage 336)

3. Jarid Lions (332)

4. Brandon Starsevic (290)

5. Daniel Rich (285)

6. Harris Andrews (281)

7. Oscar Makinani (274)

8. Zack Bailey (273)

9. Charlie Cameron (266)

10. Lincoln McCarthy (254)

Hewett officially turns blue | 00:56

Carlton

Bruce will be hosting the John Nichols Medal Event on December 3rd.

COLLINGWOOD

Always reliable Jack crisps Defeated Braden Maynard and Scott-Pendlebury to take the 13th podium in 16 seasons.

Voting mechanism: The five members of the coaching panel get up to 22 votes per game.

result

1. Jack Crisp (90 votes)

2. Braden Maynard (70)

3. Scott-Pendleberry (67)

4. Jordan de Goy (66)

5. Steel side bottom (59)

6. Brody Grandy (57)

7. Darcy Moore (54)

= 8. Isaac Quainol (52)

= 8. Jordan Roughhead (52)

10. Chris Mayne (48)

Crisp takes out the pie best and fairest | 00:29

Essendon

Zach Merrett He became the third player in the AFL era and, surprisingly, won three crikton medals by winning the virus-nerling with his midfielder Darcy Parish.

Voting mechanism: All players will be given a score of 5 and a rating of 5 for “Major Bomber Attributes”. This will give you up to 25 votes per game.

result

1. Zach Merrett (420 votes)

2. Darcy Parish (339)

3. Will Snelling (315)

4. Jordan Ridley (309)

5. Jake Stringer (286)

6. Jayden La Verde (278)

7. Kyle Langford (253)

8. Nick Hind (223)

9. Dyson Heppel (218)

10. Anthony McDonald-Tipungwuti (214)

Fremantle

Breakout big man Sean Darcy Adam Serra finished fifth in the club’s final season, winning his first Doig medal ahead of the evergreens David Mandy and Andrew Brayshaw.

Voting mechanism: Justin Longmuir and his four assistants give each player up to five votes per game.

result

1. Sean Darcy (222 votes)

2. David Mandy (207)

3. Andrew Brayshaw (186)

4. Caleb Theron (155)

5. Adam Serra (147)

6. Luke Ryan (140)

7. Nut Fife (130)

8. Ratchie Schultz (118)

9. Travis Kolya (115)

10. Sam Switkowski (105)

Geelong defender Tom Stewart won the Calzi Greaves medal at Geelong’s best fairest.Photo: Mike DougdaleSource: News Corp Australia

Geelong Cats

Despite missing the last five games of the season Tom stewart We’ve added the first Carji Greeves medal to the trophy cabinet to thwart the surprise packets Jack Henry and Tom Hawkins, who weren’t even selected in Round 1.

Voting mechanism: The coach assigns votes in the range 0-15 to all players in each game.

result

1. Tom Stewart (214 votes)

2. Jack Henry (212)

3. Tom Hawkins (189)

4. Isaac Smith (187)

5. Cameron Guthrie (182)

6. Mark Blicavs (156)

7. Blood Crows (155)

8. Joel Selwood (147)

9. Jed Beads (143)

10. Brandan Perfit (140)

Gold Coast Sands

Breakout star Tuk Miller was the runaway winner of his first club champion award, and the gap between him and Will Powell in second place was larger than the gap between Powell and tenth place.

Voting mechanism: The four-member match committee will get up to 10 votes and up to 40 votes per game.

result

1. Tuk Miller (562 votes)

2. Will Powell (396)

3. David Swallow (352)

4. Sam Collins (350)

5. Charlie Ballard (299)

6. Brandon Ellis (287)

7. Sean Remens (281)

8. Noah Anderson (270)

9. Nick Holman (262)

10. Jack Lucosius (254)

Gold Coast Sands Mavior Chorsign | 00:54

GWS Giant

Trapped in the club until the end of 2029 Joshua Kelly Claimed his second Kevin Seedy medal from Toby Green and Jacob Hopper.

Voting mechanism: Leon Cameron and three assistant coaches give each player up to four votes per round.

result

1. Joshua Kelly (159 votes)

2. Toby Green (149)

3. Jacob Hopper (142)

4. Tim Talent (129)

5. Sam Taylor (122)

= 6. Callan Ward (111)

= 6. Harry Himruberg (111)

= 6. Isaac Cumming (111)

9. Nick Haynes (100)

10. Ratchie Whitfield (97)

Hawthorne

The third time in five years at the Hawks, Tom Mitchell The Peter Crimmins medal defeated the underrated Buckman Blake Hardwick and Jaeger Omiers, claiming to win each year without being seriously injured or recovering from the injury.

Voting mechanism: The four coaches will get up to 16 votes after each game.

result

1. Tom Mitchell (161 votes)

2. Break Hardwick (126)

3. Jaeger O’Meara (121)

4. Dylan Moore (101)

5. Chad Wingard (100)

6. Sam Frost (95)

7. Danhow (83)

8. Changkuoth Jiath (79)

= 9. Liam Shields (74)

= 9. James Warpel (74)

Melbourne

The demons have not yet confirmed the date of the ceremony for the Keith “Bluey” Truscott Memorial Trophy.

Deeds returns to Melbourne with new toys | 01:41

North Melbourne

Emerging gun Jae Simpkin He won his first Sid Barker medal from veteran stars Ben Cunnington and Jack Ziebel.

Voting mechanism: The coach will award up to 20 votes per match.

result

1. Jae Simpkin (143 votes)

2. Ben Cunnington (117)

3. Jack Ziebel (114-Beyond Countback)

4. Aaron Hall (114)

5. Luke Davy’s-Uniac (109)

6. Ben McKay (106)

7. Cam Zurhaar (95-Beyond Countback)

8. Tarin Thomas (95)

9. Kane Turner (92)

10. Nick Raksha Bandhan (90)

Port Adelaide

Not surprisingly, Brownlow’s medalist Olly Wines The runaway winner of the John Cayhill medal, he claimed it for the first time before Travis Boke and Star Recruit’s Ariya Ariya.

Voting mechanism: Ken Hinkley, senior assistant Michael Voss, player line coach and football manager Chris Davis rate each player between 0 and 5 in each round.

result

1. Olly Wines (229 votes)

2. Travis Balk (167)

3. Aliir Aliir (164)

4. Karl Amon (146)

5. Tom Jonas (137)

= 6. Ryan Burton (132)

= 6. Dan Houston (132)

8. Darcy Burne-Jones (125)

9. Charlie Dixon (123)

10. Scott Ryset (120)

Bomber recruits legendary tiger | 00:28

Richmond

Dylan Grimes Jack Graham and Liam Baker came in second, with the fifth winner of the Jack Dier medal in five seasons.

Voting mechanism: Each player will be awarded 0-5 votes in each round.

result

1. Dylan Grimes (51 votes)

= 2. Jack Graham (46)

= 2. Liam Baker (46)

4. Shy Bolton (45)

= 5. Jack Revolt (40)

= 5. Dustin Martin (40)

7. Jayden Short (39)

8. Tom Lynch (38)

9. Kane Lambert (35)

= 10. Trent Cochin (33)

= 10. Nathan Broad (33)

St kilda

Saints Superstar Jack Steel He was the dominant winner of the Trevor Barker Award, miles ahead of Jack Sinclair and Tim Membley in the Surprise Packet.

Voting mechanism: The coach will award 0-4 votes to each player throughout the season.

result

1. Jack Steel (234 votes)

2. Jack Sinclair (155)

3. Tim Membley (136)

4. Column Wilkey (124)

= 5. Brad Crouch (120)

= 5. Bradley Hill (120)

7. Cebu Ross (117)

8. Dougal Howard (112)

9. Jimmy Webb (105)

10. Max King (101)

Sydney Swans

I just signed a new contract Luke hoodie He claimed his third Bob Skillton medal and defeated defending winner Jake Lloyd and the frustrated young gun Jordan Dawson.

Voting mechanism: John Longmeier and his four assistants give each player up to 10 votes in each round.

result

1. Luke Parker (543 votes)

2. Jake Lloyd (504)

3. Jordan Dawson (502)

4. Tom Pupley (481)

5. Column Mills (475)

6. Tom Hickey (444)

7. Isaac Heaney (437)

8. Justin Makinani (383)

9. Oliver Floran (358)

10. Lance Franklin (351)

VIC GOVT requires vaccination! | 01:07

West Coast Eagles

I saw the John Worsfold medal for the second year in a row Nick Naita Nui This is the fourth eagle in a row so far, ahead of Dom Seed and Andrew Gaff.

Voting mechanism: Four match committee members rate each player on a scale of 0 to 3 for each game.

result

1. Nick Naita Nui (200 votes)

2. Domshed (160)

3. Andrew Gaff (149)

4. Jack Reden (137)

5. Jack Darling (136)

6. Tim Kelly (129)

7. Jamie Clips (128)

8. Tom Barras (123)

9. Tom Cole (119)

10. Oscar Allen (113)

Western Bulldogs

He has won the All-Australian Team four times and is currently the Charlie Sutton medal four times. Marcus Bontemperi It was a clear winner from the seemingly eternal bridesmaids Jack McRae and Tom Liberatore.

Voting mechanism: A five-member match committee will win up to five votes in each game.

result

1. Marcus Bon Temperi (353 votes)

2. Jack McRae (296)

3. Tom Liberatore (291)

4. Bailey Dale (251)

5. Caleb Daniel (250)

6. Alex Keith (241)

7. Bailey Smith (216)

8. Aaron Norton (211)

9. Taylor Durier (198)

10. Bailey Williams (171)

AFL Best Fairest Winner 2021

Source link AFL Best Fairest Winner 2021

Related Articles

Back to top button